Divinity: Original Sin 2 to drużynowa gra RPG z bezklasowym systemem rozwoju postaci i turowym systemem walki, rozgrywająca się w interaktywnym świecie, w którym to gracz decyduje, jaką ścieżkę obierze. Tryb sieciowy i tryb podzielonego ekranu pozwala na jednoczesną grę w cztery osoby. Idź, dokąd oczy poniosą, rozmawiaj, z kim dusza zapragnie, i obserwuj, jak inni reagują na ciebie w zależności od twojej osobowości, rasy i postępowania. Zanurz się w świecie Rivellonu dzięki naszemu unikatowemu systemowi znaczników, który pozwala ci odgrywać rolę swojej postaci w świecie, w którym każdy twój ruch ma znaczenie.

– ruch
– tryb wybierania
– obracanie kamery, przybliżanie/oddalanie obrazu
– informacje o przedmiotach
– działanie domyślne
– przytrzymaj, aby aktywnie przeszukać okolicę
– anuluj
– przytrzymaj, aby zakończyć turę
– menu działań
– pokaż/ukryj pasek skrótów
– wybór postaci i drużyny
– wybór panelu
– włącz/wyłącz tryb ataku
– włącz/wyłącz dzielenie ekranu
– włącz/wyłącz widok taktyczny
– włącz/wyłącz tryb skradania
– przeglądaj przedmioty
– przeglądaj przedmioty
– mapa
– menu gry
Przed rozpoczęciem nowej gry należy stworzyć swojego awatara, który będzie bohaterem twojej historii. Możesz samodzielnie określić jego charakterystykę.

Podczas tworzenia postaci, możesz wybrać jedną z sześciu gotowych postaci fabularnych. Każda z tych postaci ma swoją opowieść i swoją rolę do odegrania w świecie. Każda z nich ma swój własny pogląd na świat oraz osobistą historię, która uzupełnia główną oś fabuły gry. Postać fabularna otrzymuje specjalny tag fabularny, dający jej unikatowe opcje dialogowe, własną opowieść, ambicje i historię w Rivellonie.


Jeśli wolisz grać postacią, której historię napiszesz samodzielnie, wybierz opcję własnej postaci i rasę oraz płeć swojego bohatera lub bohaterki. Następnie wybierz dwa znaczniki profesji w zakładce „Tagi”.


Divinity: Original Sin 2 to gra z bezklasowym systemem rozwoju postaci, co oznacza, że twój bohater (który może równie dobrze być złoczyńcą!) może używać każdego rodzaju broni lub pancerza, a także opanować wszystkie biegłości dostępne w grze. Dlatego też podczas tworzenia postaci nie wybierasz klasy, a jedynie cechy i atrybuty.


Cechy i atrybuty postaci określają, jaką rolę w drużynie pełni twój bohater. Czy będzie wojownikiem, magiem, złodziejem, a może tropicielem? Jeżeli grasz po raz pierwszy i nie znasz jeszcze reguł gry, gotowe atrybuty pozwolą ci stworzyć dobrze zrównoważoną postać.


Jeśli to nie jest twój pierwszy raz albo jeśli masz duże doświadczenie w grach RPG, zachęcamy do samodzielnego określenia wszystkich cech, umiejętności, talentów i biegłości.


Twoja postać w grze może należeć do jednej z pięciu ras: człowiek, elf, krasnolud, jaszczur lub nieumarły. Każda rasa dysponuje unikatowymi talentami i biegłościami oraz ma własne podejście do świata.


Na przykład, tylko elfy dysponują talentem Zjadania zwłok. Spożywając ciało innych osób, nie tylko odzyskują zdrowie, ale także zyskują dostęp do wspomnień zmarłego.


Granie jako nieumarły (dowolnej rasy) niesie ze sobą szczególne ryzyko… i korzyści. Nieumarli muszą ukrywać swoje prawdziwe oblicze przed żyjącymi. Ci, którzy się odkrywają, są bezlitośnie atakowani. Mikstury i zaklęcia uzdrawiające im szkodzą, za to trucizny przywracają im zdrowie. Nieumarli potrafią otwierać palcami zamki, są także w stanie przetrwać w Trupiej Mgle.


Najlepszą zabawę gwarantuje rozpoczęcie rozgrywki od początku w trybie wieloosobowym. Wtedy każdy od razu tworzy własną postać, wybierając jej pochodzenie i cechy. W trybie kooperacji na podzielonym ekranie można dołączyć do gry na etapie tworzenia postaci. W trybie sieciowym najlepiej jest utworzyć własną rozgrywkę wieloosobową.



Możesz w każdej chwili zaprosić do gry maksymalnie trzech przyjaciół albo samemu dołączyć do gry utworzonej przez znajomego, niezależnie od tego, na jakim etapie historii się znajduje. W Menu Połączeń możesz zmienić swoją widoczność w sieci, aby umożliwić znajomym (a nawet każdemu) dołączenie do gry. Rozgrywka wieloosobowa w trybie drop-in wymaga drużyny złożonej z co najmniej dwóch postaci. W grze musi znaleźć się postać, którą będzie mógł przejąć nowy gracz.


W grze możesz przydzielać postaci graczom w opcji Zarządzanie drużyną w menu gry.

W miarę, jak zdobywasz kolejne poziomy i twoja potęga rośnie, możesz decydować o tym, które cechy swojej postaci chcesz rozwijać. Gdy bierzesz udział w walce, rozmawiasz albo po prostu wędrujesz po świecie, pamiętaj o tym, co oznaczają poszczególne statystyki i w jaki sposób wpływają na twoją postać.


Przedmioty, które masz na sobie, wypijane mikstury, rzucane zaklęcia i inne działania często mają wpływ na te statystyki – zarówno pozytywny, jak i negatywny! Dokonaj właściwego wyboru i przygotuj odpowiednie przeciwzaklęcie albo twoja starannie zbudowana postać osłabnie i stanie się bezużyteczna.


Siła zwiększa obrażenia zadawane przez broń i umiejętności oparte na sile oraz pozwala ci przenosić ciężkie przedmioty.
Zręczność zwiększa obrażenia zadawane przez broń i umiejętności oparte na zręczności.
Inteligencja określa ilość zadawanych obrażeń opartych na inteligencji.
Kondycja określa poziom twojego Zdrowia.
Pamięć określa liczbę dostępnych miejsc w pamięci, niezbędnych do nauki nowych zdolności. Potężniejsze zdolności wymagają większej liczby miejsc w pamięci.
Bystrość określa szanse na zadanie obrażeń krytycznych, Inicjatywę oraz zdolność do wykrywania pułapek i znajdowania ukrytych skarbów.
 Twój rynsztunek zazwyczaj wymaga posiadania określonej wartości jednej z tych cech.

Biegłości dzielą się na dwie kategorie: bojowe i niebojowe. Gdy twoja postać awansuje na nowy poziom, otrzymuje określoną liczbę punktów, które można wydać na biegłości. Dokonywane przez ciebie wybory mają znaczenie, ponieważ w istotny sposób wpływają na twoją postać i sposób rozgrywki. Biegłości mogą mieć wpływ na korzystanie z broni, umiejętności magiczne i specjalne, biegłość w kradzieży oraz na interakcje z innymi osobami. Najlepiej jest awansować każdą z postaci w taki sposób, aby zbudować jak najsilniejszą i najlepiej zrównoważoną drużynę.


Nauka nowych umiejętności z ksiąg umiejętności wymaga określonego poziomu biegłości bojowych.


Niektóre elementy gry są zablokowane do chwili zdobycia odpowiedniej liczby punktów w danej biegłości. Identyfikacja przedmiotów wymaga co najmniej 1 punktu biegłości Polihistora. Otwieranie zamków wymaga co najmniej 1 punktu biegłości w Złodziejstwie.

W określonych momentach gry twoja postać otrzyma punkty, które można wydać na rozwój talentów. Talenty to unikatowe cechy, które dają twojej postaci przewagę (a czasami ją osłabiają) w określonych sytuacjach. Wybieraj te talenty, które najbardziej odpowiadają twojemu stylowi rozgrywki i charakterowi twojej postaci. Szczegółowy opis każdego talentu wyświetli się po zaznaczeniu go w oknie karty postaci.


Niektóre elementy gry są zablokowane do momentu zdobycia określonego talentu. Na przykład talent Przyjaciela zwierząt pozwoli ci porozumiewać się ze zwierzętami. Talent Oportunizmu odblokowuje szansę na atak.


Pozostałe talenty mają wyjątkowy charakter i całkowicie odmieniają rozgrywkę. Talent Samotnego Wilka daje bardzo dużą premię, jeśli w twojej drużynie znajdzie się tylko jeden towarzysz lub towarzyszka.

Pancerze fizyczny i magiczny chronią twoje Zdrowie oraz blokują efekty fizyczne i magiczne. Na przykład, jeśli wejdziesz w ogień, mając na sobie pancerz magiczny, nie dotknie cię efekt płonięcia. Jeśli masz na sobie pancerz fizyczny, twojemu przeciwnikowi nie uda się powalić cię na ziemię, ale prawdopodobnie uszkodzi twój pancerz.


Zalecamy ulepszanie rynsztunku w miarę znajdowania nowych elementów pancerza i broni w trakcie gry. Pancerz odnawia się dopiero po zakończeniu walki, ale istnieją sposoby (umiejętności i mikstury) pozwalające na odnowienie wskaźników pancerza w jej trakcie.

Jeśli spojrzysz na kartę swojej postaci, dostrzeżesz tam więcej parametrów. Są to cechy rozszerzone, których gracz nie ulepsza samodzielnie. Ich wartość jest uzależniona od innych cech i/lub twojego rynsztunku.
Tagi określają cechy charakterystyczne lub wydarzenia z biografii postaci. Dają dostęp do nowych opcji dialogowych oraz określają sposób, w jaki twoją postać postrzegają postaci niezależne. Większość tagów wybiera się podczas tworzenia postaci, ale niektóre można zdobyć również w trakcie rozgrywki. Gotowe postacie mają ustalone z góry tagi, których nie można zmieniać.

Oprócz stworzonego przez siebie awatara, w Divinity: Original Sin 2 do twojej drużyny może dołączyć jeszcze troje towarzyszy, tworząc maksymalnie czteroosobową drużynę. Zalecamy znaleźć sobie towarzyszy jak najszybciej, w przeciwnym razie trudno będzie ci przetrwać.




Towarzysze są bohaterami niezależnymi, którzy mogą dołączyć do twojej drużyny. Każdy z towarzyszy ma swoją własną historię i opinie, którymi będzie dzielić się z tobą tym chętniej, im dłużej będzie w twojej drużynie. Towarzysze będą chcieli pomówić z tobą o określonych wydarzeniach w grze, zwłaszcza jeśli twoje decyzje wzbudzą ich szczególny entuzjazm albo rozczarowanie. Decyzje, które podejmiesz, zarówno w trakcie tych rozmów, jak i w innych punktach zwrotnych twojej podróży, będą miały wpływ na twoje relacje z towarzyszami.

Wędrujesz po świecie wraz z towarzyszami ze swojej drużyny. Możesz również podzielić drużynę i kontrolować poszczególne postacie albo łączyć je w mniejsze grupki. Możliwość podzielenia drużyny pozwoli ci zaplanować strategię walki.




Możesz udać się dokądkolwiek zechcesz i samodzielnie zdecydować, co zrobić, a czego nie. Możesz otwierać drzwi, a jeśli są zamknięte na klucz, otworzyć wytrychem zamek, spalić je albo uderzać tak długo, aż się rozpadną. Możesz wspinać się po drabinach i schodach, a także teleportować się do miejsc, do których inaczej nie da się dostać. Odkrywaj świat i rozmawiaj z napotkanymi osobami, walcz z wrogami i znajduj sekretne miejsca z ukrytymi skrzyniami z łupem.


Punkty orientacyjne: wędrując po Rivellonie, napotkasz na swojej drodze punkty orientacyjne. Możesz przenosić swoją drużynę do odkrytych punktów orientacyjnych. Punkty orientacyjne są widoczne na mapie. Znajdziesz je również na liście w menu gry.


Sekretne przejścia: miej oczy szeroko otwarte i wypatruj sekretnych przejść. Rivellon jest pełen ukrytych dźwigni, płyt naciskowych i tajemniczych włazów.


Tajemnicze kopce: wysoki poziom Bystrości pozwoli ci zauważyć tu i ówdzie podejrzanie wyglądające kopce. Poszukaj wtedy łopaty – będzie ci potrzebna do wykopania skarbu.

Zadania są doskonałym sposobem na zdobywanie punktów doświadczenia. Gdy wykonasz zadanie, nie zapomnij, żeby wrócić do postaci niezależnej, która ci je powierzyła.


Pamiętaj, że w naszej grze zadania różnią się od innych gier RPG – bardzo rzadko umieszczamy „znacznik zadania” na mapie, chyba że mowa jest o konkretnym miejscu. W opisie zadania znajdziesz podpowiedzi i wskazówki, ale rozwiązanie zagadki wymaga samodzielnego zbadania terenu i przeprowadzenia śledztwa. W Divinity: Original Sin 2 nie ma zbyt wielu typowych zadań – wolimy myśleć o nich raczej jako o sytuacjach. Sytuacje te nie zawsze kończą się w typowy sposób. Nie zawsze też istnieje tylko jedno możliwe rozwiązanie. Na przykład, jeśli twoim „zadaniem” jest ucieczka z Fortu Radość, możesz zrobić to na wiele sposobów.


Świat gry jest pełen przedmiotów, z którymi można wchodzić w interakcje. Niektóre możesz umieścić w ekwipunku, a innych użyć od razu. Niektóre przedmioty, na przykład pochodnie, przełączniki i drzwi, są używane od razu po ich zaznaczeniu. Inne można przeciągać i przenosić (w zależności od siły), otwierać, zamykać, zjadać, czytać, włączać, niszczyć, obracać itd. Pamiętaj jednak o ostrożności: interakcje z przedmiotami, które nie należą do ciebie, są uznawane za przestępstwo.




Przedmioty: do poszczególnych przedmiotów przypisane są różne działania domyślne. Pojemniki otwierają się, umożliwiając zbadanie zawartości. Rynsztunek automatycznie trafia do ekwipunku. Drzwi się otwierają. Aby zbadać inne możliwości, zaznacz przedmiot i wejdź w menu działań za pomocą


Aktywne przeszukiwanie: Aby zobaczyć od razu wszystkie przedmioty wokół siebie, przytrzymaj w celu utworzenia obszaru aktywnego przeszukiwania.


Przenoszenie przedmiotów: zaznacz przedmiot, wciśnij i wybierz przenoszenie. W zależności od poziomu siły twojej postaci, możesz przenieś przedmiot, a nawet rzucić go daleko od siebie.




Identyfikowanie przedmiotów: niektóre przedmioty magiczne należy zidentyfikować, zanim będzie można ich użyć. Aby zidentyfikować przedmiot, potrzebujesz określonego poziomu biegłości Polihistora. Potrzebna będzie ci także lupa. Aby zidentyfikować przedmiot, wciśnij na przedmiocie i wybierz Identyfikuj. Możesz także wybrać Użyj na Lupie, a następnie zaznaczyć przedmiot, który chcesz zidentyfikować.


Naprawa przedmiotów: Atakowanie przedmiotów obniża trwałość twojej broni. Możesz ją naprawić za pomocą młotka płatnerskiego.


Rozbrajanie pułapek: jeżeli masz wysoki poziom Bystrości, potrafisz dostrzec pułapkę, zanim w nią wejdziesz. Za pomocą Zestawu do rozbrajania możesz unieszkodliwiać pułapki. Wejdź w ekwipunek, wybierz Zestaw do rozbrajania, a następnie zaznacz pułapkę, którą chcesz unieszkodliwić. Możesz także wcisnąć na zaznaczonej pułapce.

Możesz rozmawiać z przyjaźnie nastawionymi postaciami niezależnymi w grze, handlować z nimi, pomagać im, a nawet je zabijać. Pamiętaj, że zabijanie niewinnych osób to przestępstwo. Decyzja o tym, w jaki sposób zwracasz się do postaci niezależnej jest istotna, ponieważ od interakcji zależy, czy osoba ta zechce ci pomóc.




Postacie: domyślną interakcją z postaciami nastawionymi przyjaźnie jest rozmowa. Domyślnym działaniem wobec postaci nastawionych wrogo jest atak. Możesz zbadać postać, zaznaczając ją i wciskając . Kradzież kieszonkowa jest możliwa tylko w trybie Skradania.


Handel: większość przyjaźnie nastawionych postaci będzie skłonna z tobą pohandlować. Jeśli poszukujesz większego asortymentu albo szukasz konkretnych przedmiotów, rozejrzyj się za sklepem.


Perswazja: czasami w dialogach pojawi się opcja użycia perswazji na rozmówcy. Powodzenie próby perswazji w dialogu może być uzależnione od poziomu Siły (Zastraszanie), Zręczności (Uwodzenie), Inteligencji (Rozsądek), Kondycji (Urok), Mądrości (Autorytet) lub Bystrości (Zwodzenie). Każda opcja dialogowa może mieć modyfikator sytuacyjny lub osobowościowy. Niebojowa biegłość Perswazji daje premię do wszystkich opcji perswazji.

Istnieje wiele sposobów na odzyskanie zdrowia. Najtańszym jest odpoczynek. Połóż się do łóżka, żeby powoli zregenerować Zdrowie. Pamiętaj tylko o konsekwencjach spania w łóżku, które nie należy do ciebie. Użyj posłania, żeby natychmiast zregenerować zdrowie całej twojej drużyny, a do tego zyskać premię za Wypoczęcie. Dlatego gdy natkniesz się na posłanie, zawsze warto zabrać je ze sobą.

Mieszkańcy Rivellonu w różny sposób reagują na poniższe działania. Gdy przyłapią cię na gorącym uczynku, udzielą ci ostrzeżenia, wezwą straż albo od razu zaatakują. Wszystko zależy od tego, kim jest dana osoba i w jakim miejscu się znajdujesz. Jeżeli nikt cię nie złapie, ale przestępstwo zostanie zauważone, poziom napięcia wzrośnie. Niektóre postacie zaczną wówczas prowadzić śledztwo i zadawać pytania. Straż zabierze cię do więzienia, z którego następnie musisz uciec. (A nie jest to łatwe zadanie.)


Zabijanie: możesz zabić dowolną osobę, zaznaczając ją, wciskając , a następnie wybierając w menu Atak. Świadkowie zawsze zareagują na zabójstwo. Nawet jeśli nikt cię nie zobaczy, ktoś może znaleźć zwłoki, a wtedy rozpocznie się śledztwo. Morderca na wolności!



Kradzież: oznacza przywłaszczenie sobie przedmiotu, który należy do kogoś innego. Żeby nie było żadnych wątpliwości, działanie to jest odpowiednio oznaczone i podświetlone na czerwono. Nie daj się przyłapać! Jeżeli właściciel przedmiotu zauważy jego zaginięcie, zacznie dochodzenie. Inne nielegalne działania także są podświetlone na czerwono, np. otwieranie cudzej skrzyni.


Skradanie: możesz spróbować przedostać się do jakiegoś miejsca niezauważony albo przekraść się obok wrogów, włączając tryb skradania . Nie można przejść w tryb skradania, jeśli widzi cię jakaś postać niezależna. Skradając się, musisz starannie unikać zauważenia, co w praktyce oznacza omijanie zasięgu wzroku postaci niezależnych. Skradanie jest konieczne, jeśli chcesz zostać kieszonkowcem – bez tej umiejętności kradzież kieszonkowa nie będzie możliwa.


Otwieranie zamków: gdy opanujesz biegłość Złodziejstwo i posiadasz zestaw wytrychów (albo kościane palce), będziesz w stanie otwierać zamki w drzwiach i skrzyniach. Wybierz zamknięty przedmiot, wciśnij i wybierz wytrych. Możesz także po prostu użyć wytrychu, a następnie zaznaczyć drzwi lub skrzynię, którą chcesz otworzyć.


Kradzież kieszonkowa: możesz okradać postaci niezależne, przechodząc w tryb Skradania, a następnie wciskając . O tym, jak ciężki i cenny przedmiot możesz ukraść, decyduje twój poziom umiejętności złodziejskich.


Gra toczy się w czasie rzeczywistym, za wyjątkiem walki. Walka turowa jest jak partia szachów – uczestnicy wykonują swoje ruchy jeden po drugim. Działania w każdej turze są uzależnione od przyjętej strategii i sytuacji na planszy. Gdy walka się zakończy, gra powraca do czasu rzeczywistego.



Turowy system walki zachęca graczy do starannego planowania strategii i taktyki. Walka rozpoczyna się, gdy zbliżysz się do przeciwnika na tyle blisko, żeby cię zauważono, lub kiedy sam zaatakujesz wroga.


Zwracaj uwagę na pola, beczki, podwyższenia terenu i inne elementy krajobrazu, które mogą dać ci przewagę. Czynniki środowiskowe i magia często przesądzają o przebiegu walki.


Punkty Akcji określają, ile działań możesz wykonać w ciągu tury. Każde działanie kosztuje określoną liczbę Punktów Akcji. Nie musisz wykorzystać wszystkich Punktów Akcji w jednej turze. Przeciwnie, często rozsądnym rozwiązaniem jest zachowanie ich na późniejsze tury.

Aby się przemieścić, przesuń mapę do miejsca, do którego chcesz dotrzeć. Wyświetli się wówczas odległość i droga, którą uda się twoja postać, oraz koszt w Punktach Akcji.

Jeżeli posiadasz broń umożliwiającą zadanie ciosu w plecy, wokół przeciwnika wyświetli się miejsce, w którym musisz się znaleźć, aby zadać mu cios w plecy.

Aby wykonać atak bronią, którą aktualnie włada twoja postać, najedź na postać, którą chcesz zaatakować. Wyświetli się koszt ataku w Punktach Akcji (razem z przemieszczeniem się do celu).


Gdy walczysz bronią dystansową, podświetlone zostaną miejsca, do których może dolecieć twój pocisk.


Jeżeli twoja postać jest uzbrojona w nóż lub sztylet, stań w podświetlonym miejscu za przeciwnikiem, aby wyprowadzić cios w plecy, który zadaje więcej obrażeń!


Aby użyć umiejętności, wybierz jej ikonę na Pasku skrótów postaci, a następnie najedź na swój cel. Wyświetli się koszt ataku w Punktach Akcji. Niektóre umiejętności nie wymagają wskazania celu – wystarczy tylko potwierdzić ich użycie.


Walka w Divinity: Original Sin 2 w dużym stopniu opiera się na używaniu umiejętności i wyważeniu różnych umiejętności, szkół i pól.


Aby przejść do kolejnej postaci, musisz zakończyć turę walki. Jeżeli w trakcie tury nie zużyjesz wszystkich Punktów Akcji postaci, zostaną one zachowane na kolejną turę.


Aby zakończyć turę, przytrzymaj

Jeżeli nie wydałeś jeszcze żadnych Punktów Akcji, możesz opóźnić swoją turę tylko do końca rundy. Rundę można opóźnić ze względów strategicznych (np. przesunięcie uzdrowiciela na koniec rundy).


Aby opóźnić turę, otwórz swój Pasek skrótów, przejdź do drugiego zestawu skrótów i wybierz działanie Opóźnienie tury.

Jeżeli siły wroga przeważają i wiesz, że nie zdołasz ujść z życiem z tego starcia, zawsze możesz spróbować ucieczki. Ucieczka polega na próbie teleportacji do najbliższego punktu orientacyjnego. Nie możesz uciec, jeżeli wróg jest zbyt blisko, chyba że dysponujesz talentem Uciekiniera.


Aby rzucić się do ucieczki, otwórz Pasek skrótów, przejdź do drugiego zestawu skrótów i wybierz działanie Ucieczka z pola bitwy.


Możesz obserwować wydarzenia w grze z bardziej taktycznej perspektywy. Wciśnij , aby przejść do widoku z góry. Wciśnij ponownie, aby powrócić do domyślnego widoku kamery.
Możesz badać swoich wrogów (i towarzyszy), żeby dowiedzieć się o nich więcej. Im więcej masz punktów biegłości Polihistora, tym więcej informacji możesz uzyskać. Żeby zbadać postać, zaznacz ją, następnie wciśnij i wybierz opcję Zbadaj
Gdy pasek zdrowia spadnie do zera, postać umiera. Jeżeli któryś z twoich towarzyszy zginie, możesz go wskrzesić jedynie za pomocą zwoju wskrzeszenia.
Przewaga wysokości zwiększa zasięg broni i umiejętności dystansowych. Jeśli masz przewagę wysokości, zewnętrzna krawędź zasięgu twojej broni lub umiejętności będzie zaznaczona zielonymi krzyżykami, wskazującymi na dodatkowy zasięg.
Możesz używać przedmiotów także w trakcie walki. Oznacza to, że możesz pić mikstury, jeść, używać zwojów, a nawet zmieniać rynsztunek. Wszystkie te działania także mają swój koszt w Punktach Akcji. Przedmioty, których często używasz, warto jest umieścić na Pasku skrótów.

Istotnym elementem walki w Divinity: Original Sin 2 jest poruszanie się po polu bitwy pokrytym polami różnych żywiołów. Wiedza o tym, jakie efekty dają poszczególne pola i jak z nich korzystać, jest kluczem do zwycięstwa. Efekty pól zmieniają się drastycznie, gdy rzucone jest na nie Błogosławieństwo lub Przekleństwo.


Pola są efektami żywiołów, które działają i reagują w określony sposób. Na przykład, możesz stworzyć pole wody (albo ugasić pole ognia!), rzucając zaklęcie deszczu. Następnie za pomocą zaklęcia elektryczności możesz naelektryzować pole wody. Jeżeli na polu bitwy znajduje się pole trucizny, możesz rzucić na nie zaklęcie ognia, by spowodować eksplozję. Eksperymentuj i przekonaj się, jak możesz wykorzystać pola, żeby zdobyć przewagę w walce.

Broń, pancerze, tarcze, pierścienie i amulety! Zbieraj je, ulepszaj swój rynsztunek, dokonuj wyborów i buduj swoją postać tak, aby zawsze mieć przewagę!
Te przedmioty jednorazowego użytku mogą być używane przez każdą postać. Zwoje nie wymagają biegłości, strzały specjalne pozwalają osiągać efekty magiczne tropicielom, którzy nie są magami, a granaty są niebezpieczną, ale potężną bronią w arsenale wojowników.
Księgi umiejętności to białe kruki, dzięki którym twoja postać może opanować nowe umiejętności. Księgi te kryją w sobie potężną moc, dlatego warto uważnie ich wypatrywać.
Runy umieszcza się w specjalnych wgłębieniach uzbrojenia i rynsztunku, zwiększając ich moc i dając im nowe efekty.

Mikstury występują w Rivellonie w wielkiej różnorodności, a każda z nich daje inny efekt. Dbaj o to, by zawsze mieć zapas mikstur w ekwipunku. Pamiętaj, że również twoi towarzysze ich potrzebują.




Jedzenie i napoje mają efekty zbliżone do magicznych mikstur, ale zwykle są znacznie tańsze.

Wiele z pozoru bezużytecznych przedmiotów, które znajdziesz na swojej drodze, można łączyć i tworzyć z nich coś przydatnego. W końcu nóż to tylko kawałek metalu przymocowany do kawałka drewna, prawda?
W księgach zapisana jest historia i nauka Rivellonu. Czytaj je, aby poznać historię świata. W notatkach często znajdują się wskazówki i podpowiedzi – warto do nich sięgnąć, gdy zdarzy ci się utknąć.
To szczególne przedmioty! Piramida teleportacyjna przeniesie cię do miejsca, w którym znajduje się inna piramida. Oznacza to, że możesz zostawić piramidę teleportacyjną w jakimś miejscu i teleportować się tam w każdej chwili. W trybie wieloosobowym możesz umieścić piramidę w ekwipunku drugiego bohatera, rozdzielić się, a potem w razie potrzeby teleportować się do niego. Możesz także rzucić piramidę za linię wroga, aby zyskać przewagę taktyczną.


Młotek płatnerski, lupa, posłanie i wytrychy to obowiązkowe wyposażenie każdego poszukiwacza przygód. Powinny znaleźć się w ekwipunku każdej postaci.

W prawym górnym rogu ekranu znajduje się minimapa. Wyświetla się na niej położenie twojej drużyny na mapie świata. Przywódca drużyny jest oznaczony specjalną ikoną. Pozostali towarzysze są widoczni jako niebieskie kropki. Postacie niezależne są reprezentowane przez zielone kropki, a wrogowie przez czerwone.


W dolnej części minimapy znajduje się niewielki trójkąt w kolorze zielonym, żółtym lub czerwonym. Wskazuje on na poziom napięcia na terenie, na którym się znajdujesz.

Portrety w lewej górnej części ekranu przedstawiają towarzyszy, którzy należą do twojej drużyny. Portret aktualnego przywódcy lub przywódczyni znajduje się w białej ramce.


Możesz rozdzielić członków drużyny lub utworzyć podgrupę, przytrzymując L2. Taktyka rozdzielania się jest przydatna do rozpraszania uwagi przeciwnika, zaplanowania pozycji przed rozpoczęciem walki, a także do rozwiązywania skomplikowanych zagadek.


Efekty oddziałujące na postać są wyświetlane po prawej stronie portretu. Paski zdrowia, pancerzy magicznego i fizycznego znajdują się pod portretem i mają kolory odpowiednio czerwony, niebieski i szary. Punkty Źródła wyświetlane są pod paskiem pancerza w postaci kółek. Liczba kółek Źródła będzie rosła w miarę, jak twoja postać będzie się rozwijać i zdobywać coraz większą moc.

Na dole ekranu znajduje się Pasek skrótów. Na Pasku skrótów znajdują się najważniejsze działania twojej postaci. Najwięcej miejsca zajmują przyciski odpowiadające za umiejętności i przedmioty.


Możesz przełączać się między zestawami skrótów na pasku, wciskając oraz . Dzięki temu masz szybki dostęp do wielu różnych umiejętności, przedmiotów (zwojów, mikstur, strzał, granatów), a nawet rynsztunku (pancerz i broń).


Możesz dowolnie dodawać, przesuwać i usuwać ikony, dostosowując pasek do własnych preferencji!


Nad Paskiem skrótów znajduje się także pasek punktów doświadczenia. Wyświetlane są również paski Zdrowia (czerwony), Pancerza Magicznego (niebieski) i Pancerza Fizycznego (szary).


W trakcie walki dostępne Punkty Akcji postaci wyświetlą się jako kolorowe kropki. Kiedy najedziesz na ikonę działania, Punkty Akcji wymagane do jego wykonania zmienią kolor z zielonego na czerwony.

Przytrzymaj , aby zmienić przywódcę lub przywódczynię drużyny.


Możesz rozdzielić członków drużyny lub utworzyć podgrupę, przytrzymując L2. Taktyka rozdzielania się jest przydatna do rozpraszania uwagi przeciwnika, zaplanowania pozycji przed rozpoczęciem walki, a także do rozwiązywania skomplikowanych zagadek.

Przytrzymaj i wybierz postać. W karcie postaci znajdują się bieżące informacje na temat twojej postaci – opanowane biegłości, talenty, cechy i inne parametry.


Otwórz kartę postaci, gdy osiągniesz nowy poziom, aby rozwinąć swoją postać.

Przytrzymaj i wybierz Rynsztunek. Na panelu Rynsztunku wyświetlony jest pancerz i uzbrojenie, które nosi aktualnie twoja postać: znajdują się tam poszczególne elementy pancerza oraz dwa miejsca na uzbrojenie (twoje ręce).


Możesz uzbroić swoją postać w dowolną broń dwuręczną albo broń jednoręczną i tarczę.


Zaglądaj regularnie do Rynsztunku, aby upewnić się, że każda z twoich postaci jest wyposażona zgodnie ze swoim poziomem. Pancerz wysokiego poziomu uratuje cię przed szybką i bolesną śmiercią.


Dopilnuj też, żeby każda z twoich postaci była uzbrojona jak należy. Postaraj się dopasować broń do biegłości i talentów postaci. Pamiętaj też, że władanie potężniejszą bronią wymaga wyższego poziomu postaci.

Przytrzymaj i wybierz Dziennik. W panelu Dziennika znajdziesz status wszystkich swoich zadań, a także najnowsze, zdobyte przez ciebie informacje, w tym szczegółowe zapisy twoich interakcji z towarzyszami i postaciami niezależnymi.


Znajduje się tam również dziennik bitewny – przydatny, gdy chcesz poznać strategię i silne strony potężnego przeciwnika.

Wciśnij , aby otworzyć szczegółową mapę świata gry. Możesz przybliżać i oddalać widok, a także przesuwać mapę, by znaleźć interesujące cię miejsce. Na mapie świata widoczne są znaczniki zadań, miejsca oraz kapliczki teleportacyjne. Możesz również dodawać i nazywać własne punkty na mapie.
Przytrzymaj i wybierz Ekwipunek. W Ekwipunku możesz zobaczyć, jakie przedmioty niesie ze sobą każda z postaci w drużynie. W panelu Ekwipunku możesz używać przedmiotów, np. zjeść jabłko, wypić miksturę, wyposażyć postać w miecz czy użyć zwoju. Możesz również przekazywać przedmioty innej postaci, usuwać je z ekwipunku, wytwarzać przedmioty, dodawać elementy do Paska skrótów… Zaznacz przedmiot i wciśnij , aby zobaczyć wszystkie możliwości.

Przytrzymaj i wybierz Umiejętności. W Panelu umiejętności znajdują się wszystkie umiejętności dostępne dla aktualnie wybranej postaci, a także umiejętności zapamiętane.


Nowe umiejętności nabywa się, czytając księgi umiejętności.


Każdą nowo poznaną umiejętność należy zapamiętać. Trudne umiejętności kosztują więcej punktów pamięci. Maksymalna liczba zapamiętanych umiejętności zależy od poziomu Pamięci postaci.

Przytrzymaj i wybierz Wytwarzanie. W Panelu wytwarzania możesz łączyć ze sobą przedmioty, aby je udoskonalać, lub tworzyć nowe przedmioty, np. mikstury, rynsztunek lub zwoje.


Możesz włączyć widok znanych przepisów, aby szybko wytwarzać przedmioty, które masz już opanowane. Wędrując po świecie, napotkasz księgi, zawierające nowe przepisy, które zainspirują cię do eksperymentowania ze składnikami.


W zakładce Runy możesz łączyć stworzone runy z bronią i rynsztunkiem wyposażonym w gniazda run.