Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.halowaypoint.com/en-us/games/halo-wars-2
Halo Wars 2 to dynamiczna gra strategiczna wypełniona epickimi bitwami i osadzona w uniwersum Halo. Twórz potężne armie złożone ze zróżnicowanych jednostek i używaj ich wyjątkowych umiejętności, by przechytrzyć i wyprowadzić w pole swoich przeciwników.

W Halo Wars 2 czeka cię wiele do odkrycia, ale niech cię to nie onieśmiela. Zacznij od samouczków, żeby poznać podstawy, a potem rozegraj kampanię i odkryj sekrety Arki wraz z załogą Spirit of Fire.

Kiedy już opanujesz rozgrywkę w kampanii, przyjdzie czas na sprawdzenie swoich umiejętności w grze wieloosobowej. Wypróbuj wiele różnych trybów, w tym playlistę Kontra SI, która umożliwia połączenie sił z innymi graczami, by stawić czoła przeciwnikom kierowanym przez SI.

Wreszcie, jeśli masz ochotę na interesującą wersję gry strategiczne, wypróbuj Najazd - tryb wypełniony dynamicznymi bitwami, w którym zbierasz i zagrywasz karty, by wystawiać jednostki. Twórz talie i dostosowuj je, by przechytrzyć innych graczy.
Podstawowe sterowanie:
Wybierz jednostki
Anuluj wybór jednostek
Rozkazy jednostek (ruch, atak itp.)
Użyj umiejętności jednostek
Szybki ruch kamery
(Naciśnij) lokalne jednostki, (naciśnij dwukrotnie) wszystkie jednostki
Moce dowódców, (tylko w Najeździe) karty na ręce
(Naciśnij) Przełączaj się między wybranymi jednostkami
Poruszaj kamerą
Obróć i przybliż kamerę
Ogólne skróty
(Kampania) cele, (tryb wieloosobowy) menu wyników
Menu pauzy
Menu Start Xboxa

Zaawansowane sterowanie:
Przytrzymaj, żeby otworzyć zaawansowane sterowanie
Dodaj jednostki do grupy wybranych
Usuń jednostki z grupy wybranych
Ustaw rozkazy jednostek w kolejce
Otwórz grupy kontrolowane

Żeby użyć grup kontrolowanych,
Przytrzymaj przycisk kierunkowy, żeby stworzyć grupę kontrolowaną z wybranych jednostek
Naciśnij przycisk kierunkowy, żeby wybrać grupę kontrolowaną
Naciśnij przycisk kierunkowy dwukrotnie, żeby wybrać grupę kontrolowaną i skupić na niej obraz kamery
Halo Wars 2 to gra typu action-RTS (strategia czasu rzeczywistego). W kampanii, trybie wieloosobowym i Potyczce musisz zachować odpowiednią równowagę między rozwijaniem gospodarki, budowaniem armii i używaniem mocy dowódców, jednocześnie przenosząc walki na terytorium wroga. Dynamika bitew będzie ulegać częstym i gwałtownym zmianom, więc znajomość podstaw pomoże ci w dostosowaniu się do nich i odpowiednim reagowaniu.

Gospodarka:
Podstawą gospodarki w Halo Wars 2 są zaopatrzenie i energia. Możesz zapewnić sobie te zasoby, budując określone budynki w swojej bazie lub pozyskując je z różnych przedmiotów umieszczonych na danym poziomie. Zaopatrzenie jest potrzebne do kupowania budynków i szkolenia podstawowych jednostek, jest także głównym wymogiem przy tworzeniu większości jednostek specjalistycznych. Energię z kolei wykorzystuje się przy dokonywaniu ulepszeń jednostek i budynków, jest także dodatkowym wymogiem przy tworzeniu niektórych jednostek. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli masz dość zaopatrzenia, możesz wystawić wykwalifikowaną armię, natomiast dysponując energią, uczynisz ją groźniejszą i bez problemu skupisz się na swoich najmocniejszych stronach.

Armia:
Choć w Halo Wars 2 występują dwie frakcje, obie armie działają w podobny sposób. Większość jednostek połączona jest ze sobą siecią zależności przypominającą nieco grę w ''papier, kamień, nożyce'': pojazdy są skuteczne przeciwko piechocie, jednostki powietrzne - przeciwko pojazdom, a piechota - przeciwko jednostkom powietrznym. Jednak niektóre jednostki łamią tę zasadę - to tzw. jednostki kontrujące, które są niezwykle skuteczne przeciwko konkretnym typom jednostek, ale są bardzo słabe w walce ze wszystkimi innymi. Ogólnie rzecz biorąc, warto stawiać na różne rodzaje jednostek, ale przy tym śledzić, czego używa wróg.

Moce dowódcy:
Moce dowódców to najpotężniejsza broń w grze. W każdej misji kampanii i każdym meczu wieloosobowym będziesz otrzymywać punkty dowódcy. Możesz wydawać je w menu kołowym mocy dowódcy (które otwiera się lewym spustem), żeby odblokowywać moce aktywne i pasywne. Moce pasywne zapewniają stałe wzmocnienia twoim armiom, natomiast aktywne muszą zostać użyte (po wybraniu ich z menu kołowego) po opłaceniu ich kosztu w zaopatrzeniu i/lub energii. Każdy dowódca dysponuje innym zestawem mocy, więc warto poświęcić chwilę, by się z nimi zapoznać - znajdziesz wśród nich wzmocnienia obrony, aury leczące, a nawet potężne ataki zdolne zasiać spustoszenie w szeregach niczego niespodziewającego się przeciwnika.
  • Jeśli chcesz szybko zebrać jednostki, naciśnij dwukrotnie prawy bumper, żeby wybrać je wszystkie.
  • Twoje jednostki będą automatycznie zbierać pobliskie zasoby albo atakować wrogie jednostki.
  • Śledź punkty dowódcy w prawym górnym rogu minimapy. Jeśli masz jakieś do dyspozycji, koniecznie je wykorzystaj.
  • Moce dowódcy potrafią odmienić losy walki. Jeśli odblokujesz moce aktywne, pamiętaj, by używać ich z menu kołowego mocy dowódcy.
  • Jednostki zyskują rangę weteranów, walcząc na polu bitwy, dzięki czemu stają się skuteczniejsze od nowych jednostek. Staraj się zachować je przy życiu, a odwdzięczą ci się z nawiązką.
  • Niektóre jednostki i bazy mogą zostać zamaskowane. Zarysy zamaskowanego przeciwnika są lekko widoczne, ale żeby móc go zaatakować, potrzebny będzie detektor w pobliżu.
  • Niektóre jednostki zapewniają wsparcie i nie posiadają broni, ale dbają o utrzymanie przy życiu innych jednostek.
  • Czytaj opisy w menu kołowym, żeby dowiedzieć się więcej o jednostkach i ulepszeniach.
  • W menu kołowym lub na kartach Najazdu każdej jednostki znajdują się kolorowe ikony - pokazują one, przeciwko czemu sprawdza się dana jednostka. To dobra wskazówka, kiedy nie wiesz, na którą z nich się zdecydować.
  • Jeśli twój przeciwnik używa zbyt wielu jednostek tego samego rodzaju, ukarz go, wysyłając na nie jednostki kontrujące!