Czternaście lat temu horda Szarańczy zebrała się pod dużym miastem i zaatakowała z zaskoczenia. Niegdyś uważano ją za wymysł, bajkę do straszenia dzieci, lecz okazała się prawdziwa i była dużo potężniejsza, niż ktokolwiek sądził. W pierwszych walkach, jakie stoczono w Dniu Wyjścia, zginął co czwarty człowiek. W kolejnych dniach życie straciło znacznie więcej ludzi. Nie chcąc pozwolić hordzie na korzystanie z przejętych w wyniku agresji ziem, wykorzystaliśmy broń chemiczną i wiązki orbitalne, by ją zniszczyć... wraz z miastami i bazami, które zdobyła. Większość ośrodków miejskich i obiektów wojskowych legła w gruzach, a ci, którzy przetrwali, zgromadzili się na płaskowyżu Jacinto. Solidnych, granitowych warstw Jacinto nie dało się łatwo przebić. Gdy horda przedarła się przez szeregi obrońców płaskowyżu, Marcus Fenix zlekceważył rozkazy, by uratować swego ojca, znajdującego się w Akademii Wschodniej Barykady... Lecz nie zdążył. Oskarżony o dezercję, został skazany na 40 lat w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Jacinto. Dziś, wiele lat później, w zakładzie karnym zaroiło się od Szarańczy.
Podstawowa broń żołnierzy Koalicji. W pełni automatyczna. Przeznaczona do walki na średnim dystansie. Bagnet w formie piły łańcuchowej uruchamia się, gdy jesteś blisko przeciwnika (wciśnij i przytrzymaj ).
Broń krótkodystansowa, z której można czasem zabić trutnia jednym strzałem. Najskuteczniejsza na dystansie poniżej 3 metrów.
Standardowa broń zapasowa wszystkich żołnierzy Koalicji. W standardowym trybie oddaje jeden strzał, jednak jej szybkostrzelność zależy tylko od tego, jak często wciskasz . Aby włączyć niezbyt duże przybliżenie, wciśnij , a następnie .
Standardowy granat odłamkowy na wyposażeniu Koalicji. Gdy wciśniesz i przytrzymasz , pojawi się łuk, wskazujący trajektorię lotu. Poruszaj , by modyfikować wyświetlający się łuk – i nigdy nie pudłować. UWAGA: W trybie wieloosobowym na potrzeby taktyczne dostępna jest wersja dymna.
Broń, której najlepiej używać na bardzo duże odległości. Strzela amunicją dużego kalibru, która likwiduje większość zagrożeń wielkości człowieka jednym celnym strzałem w głowę. Aby skorzystać z wbudowanej lunetki, przytrzymaj jak przy normalnym celowaniu, a następnie wciśnij , by przybliżyć.
Młot Świtu to satelitarna broń zdolna do równania z ziemią małych budynków. Aby z niej korzystać, musi być odpowiednio ustawiona na orbicie. Twój kontakt w sztabie da ci znać, gdy będzie ona dostępna. Cel dla Młota musi namierzyć obserwator naziemny, korzystając z celownika laserowego. Aby to zrobić, żołnierz musi widzieć cel – należy wówczas wcisnąć i przytrzymać , aż cel zostanie namierzony.
Karabin szturmowy Hammerburst to standardowy karabin Szarańczy o dużym magazynku, strzelający seriami sześciu pocisków. Ma on krótką lufę i jest niewielki. Stworzono go z myślą o walce na średnim i długim dystansie.
Pistolet Boltok to standardowa zapasowa broń Szarańczy, zwłaszcza trutni. To wielkokalibrowy rewolwer z samonapinaniem i bębenkiem na 6 nabojów. Liczy się każdy strzał.
Granatnik to jednostrzałowa wyrzutnia używana głównie przez osobników Szarańczy zwanych boomerami. Jeśli masz dość szczęścia, by dopaść jedną z tych zabawek, przygotuj się na sianie rozwałki wśród wrogów.
Łuk Torque to śmiercionośna broń używana wyłącznie przez elitarnych żołnierzy Szarańczy zwanych therońskimi strażnikami. Strzela ona strzałami o wybuchowych grotach, które po doładowaniu wystarczającym do przebicia przeciwnika są śmiercionośne. Broń ta pozwala strzelać po łuku lub po prostu zabijać przeciwników jednym strzałem.
Życie jest proste. Gdy widzisz, że cel krwawi – oznacza to, że odnosi obrażenia. To samo dotyczy ciebie.
Gdy grozi ci śmierć, na środku ekranu zobaczysz napełniający się krwią karmazynowy omen. Jeśli się wypełni – zginiesz.
Zdrowie regeneruje się, gdy nie otrzymujesz obrażeń; korzystaj więc z osłony.
UWAGA: Gdy członek drużyny padnie, możesz go uzdrowić. Podejdź do niego i wciśnij .
Dowódca drużyny może użyć Taktyki/Kom. do wydawania poleceń podwładnym. Nie martw się, żołnierze Koalicji wiedzą, co robią – umieją się bronić, kryć i prowadzić ostrzał bez żadnych rozkazów.
W trakcie kampanii wciśnij i przytrzymaj lewy bumper, by zobaczyć stan swojej drużyny i cele misji. Podczas walki lub poza nią wciśnij lewy bumper, a następnie Y, by nakazać swojej drużynie przegrupować się koło ciebie.
Podczas walki, gdy trzymasz lewy bumper:
– Wciśnij , by na krótki czas twoja drużyna stała się agresywniejsza. Istnieje wówczas większa szansa, że twoi ludzie zbliżą się do przeciwników i będą strzelać, nie prowadząc walki.
– Wciśnij , by na krótki czas twoja drużyna przeszła do defensywy. Twoi ludzie pozostaną w ukryciu i będą ujawniać się tylko w razie konieczności.
– Wciśnij , by rozkazać drużynie przegrupować się i uformować szyk koło ciebie.
UWAGA: Tylko dowódca drużyny może wydawać rozkazy.
W trybie wieloosobowym wciśnij i przytrzymaj , by zobaczyć stan swojej drużyny i inne ważne informacje taktyczne.
Aby celować, poruszaj . Gdy już ustawisz cel, wciśnij , by strzelić. Taka metoda celowania jest szybka, lecz stosunkowo mało skuteczna.
Aby wycelować dokładnie, wciśnij i przytrzymaj . Gdy skupisz się na potencjalnym celu, pojawi się celownik.
Gdy celujesz, przytrzymując , wciśnij , by zaznaczyć przeciwnika. Nad jego głową pojawi się wówczas wskaźnik informujący resztę drużyny o jego położeniu.
Weź karabin snajperski Longshot, Boltoka lub pistolet Snub, po czym przytrzymaj . Wciśnij , by przybliżyć maksymalnie.
Aby strzelać bez wychylania się zza osłony, wycentruj widok na celu jak przy strzale z biodra i wciśnij . Wysuniesz wtedy broń zza osłony i wystrzelisz. UWAGA: Jeśli będziesz celować zza osłony, nie opuścisz jej, lecz twoja głowa może być odsłonięta.
Wciśnij , by zacząć kręcić granatem i zobaczyć przewidywany tor jego lotu. Poruszaj , by zmienić trajektorię. Wciśnij , by rzucić granatem bolo.
Wciśnij , by zaatakować wręcz. Jeśli przeciwnik jest w zasięgu, spróbuj rozwalić mu łeb. UWAGA: Przeciwnik, który znajduje się blisko ciebie, także może podjąć walkę wręcz.
Żołnierze Koalicji mają jednak coś, co daje im wielką przewagę w walce wręcz. Karabin szturmowy Lancer posiada bagnet w postaci zintegrowanej, pokrytej karbidem piły łańcuchowej o regulowanej prędkości. Jeśli trzymasz tę broń przy wyprowadzaniu ataku wręcz, piła włączy się i pozwoli ci siać wysokoobrotowe zniszczenie. Niewielu żołnierzy Szarańczy potrafi przetrwać ten brutalny atak.
W grach wieloosobowych możesz wcisnąć obok poważnie rannego (lecz żywego) przeciwnika, by złamać mu kark buciorem.
Używaj osłony podczas walki albo zginiesz. Podchodź do wszystkiego, co ma szansę dać ci schronienie (gruzy, drzwi itd.) i wciskaj .
Aby wyjść zza osłony, odsuń się od niej lub wciśnij .
Aby przeskoczyć nad niską osłoną, przesuń lewy drążek w stronę, w którą chcesz skoczyć, i wciśnij .
Wciśnij szybko podczas ruchu. Jeśli w pobliżu nie ma osłony, wykonasz unik i przeturlasz się, by uniknąć kul. Możesz też wykonać unik i wyturlać się zza osłony.
Aby szybko prześliznąć się za róg osłony bez opuszczania jej, porusz lewym drążkiem w wybranym kierunku i naciśnij .
Gdy jesteś za osłoną, zminimalizuj ryzyko postrzału podczas ruchu, wykorzystując zmianę osłony. Przesuń lewy drążek ku sąsiedniej osłonie i wciśnij .
Bieg w kucki, który utrudnia przeciwnikowi skuteczne celowanie. Aby pobiec w ten sposób, wciśnij i przytrzymaj , będąc poza osłoną. Nie możesz strzelać podczas takiego biegu.
Aby używać przedmiotów i wykonywać kontekstowe czynności niezwiązane z celowaniem i ruchem, naciśnij – opcja będzie aktywna w odpowiednich momentach. Gdy dostępna będzie funkcja przycisku (np. gdy staniesz koło amunicji), może pojawić się ikona.
WCISKAJ , BY:
Podnosić/zmieniać broń.
Podnosić amunicję.
Obsadzać wieżyczki.
Otwierać kopniakiem drzwi.
Wciskać przyciski.
Obracać zawory.
Wspinać się.
Do innych specjalnych funkcji przycisku należą uzdrowienie członka drużyny i łamanie karku wrogowi.
Aby przeładować broń (o ile posiadasz amunicję), wciśnij . W prawym górnym rogu ekranu pojawi się wówczas suwak. Wciśnij ponownie , gdy suwak znajdzie się na pasku przeładowania.
Aby przeładować szybciej, wciśnij dwukrotnie. Powodzenie jest kwestią wyczucia czasu i treningu. Próba aktywnego przeładowania może skończyć się na trzy sposoby:
SUKCES: Jeśli ci się uda, przeładujesz szybciej.
IDEALNE PRZEŁADOWANIE: Jeśli przeładujesz idealnie, zrobisz to o wiele szybciej i otrzymasz niewielką premię do obrażeń (można to wyłączyć w trybie rywalizacji wieloosobowej),
NIEPOWODZENIE: Jeśli ci się nie uda, przeładowanie potrwa dłużej niż przy braku próby.
Aby uruchomić tryb kampanii ze znajomym w GEARS OF WAR: ULTIMATE EDITION, wybierz opcję kampanii w menu głównym, a następnie tryb podzielonego ekranu, dołączania do rozgrywki lub jej tworzenia.
Tryb podzielonego ekranu pozwala ci grać ze znajomym na tej samej konsoli Xbox One.
Gdy jesteś gospodarzem gry, wcielasz się w Marcusa Fenixa.
Gdy dołączasz do gry, grasz jako Dominic Santiago.
W trybie współpracy należy pamiętać, że Marcus i Dom muszą osłaniać się nawzajem podczas walki. W niektórych przypadkach Marcus i Dom mogą się rozdzielić, by móc razić przeciwnika z różnych kierunków. Współpracując, możecie odsłaniać słabe punkty przeciwników posiadających w innym wypadku osłonę nie do przebicia.
Aby uruchomić tryb wieloosobowy w GEARS OF WAR: ULTIMATE EDITION, wybierz w menu głównym opcję potyczki, a następnie rodzaj gry: przez Xbox Live, lokalną lub w sieci lokalnej.
Gra lokalna pozwala ci walczyć z inną osobą na twojej konsoli Xbox One w trybie podzielonego ekranu. Opcja sieci lokalnej pozwala na rywalizację z innymi (do 8 graczy) w sieci lokalnej. Opcja Xbox Live pozwala ci walczyć u boku innych graczy i przeciwko nim (do 8 osób) przy wykorzystaniu funkcjonalności gry wieloosobowej usługi Xbox Live.
Gdy korzystasz z Xbox Live, możesz rozgrywać walki publiczne, rywalizacyjne lub prywatne na dedykowanych serwerach.
Walki publiczne pozwalają na dołączanie w trakcie. Walki rywalizacyjne posiadają rankingi i zapewniają więcej PD, ale jeśli opuścisz grę przed jej zakończeniem, pewna ich ilość zostanie ci karnie odliczona. Mecze prywatne pozwalają ci na całkowitą personalizację map oraz innych parametrów rozgrywki.

Jeśli gracze otrzymają odpowiednią ilość obrażeń, padają na ziemię, „wykrwawiają się” i w końcu umierają (o ile wyłączone jest samouzdrowienie). Przeciwnicy mogą wykończyć ich kilkoma strzałami lub atakiem wręcz. Gdy gracz krwawi, inne osoby z jego drużyny mogą go uzdrowić.
Jeśli zaatakujesz wręcz leżącego przeciwnika (nie używając karabinu szturmowego Lancer z piłą), dokonasz jego zabójstwa poprzez złamanie karku butem. W zależności od rodzaju gry manewr ten może przynieść ci premię punktową.
Granaty dymne są dostępne wyłącznie w trybie wieloosobowym. Używaj ich jak zwykłych granatów odłamkowych – podczas detonacji wypuszczają one chmurę zasłaniającego widok dymu, co można wykorzystać taktycznie.
Gracze połączeni z usługą Xbox Live mogą ze sobą rozmawiać, ale tylko żyjący z żyjącymi i martwi z martwymi.
Drużyna Koalicji ściera się z drużyną Szarańczy. Ostatni ocalały gracz zwycięża. Brak odrodzeń.
Nie wymaga dalszych wyjaśnień. Pierwsza drużyna, której skończą się odrodzenia, przegrywa...
Każda drużyna ma przywódcę – pułkownika Hoffmana (Koalicja) i generała RAAM-a (Szarańcza). Celem jest zabicie przywódcy drużyny przeciwnej. Gracz, który tego dokona, zostaje przywódcą własnej drużyny w kolejnej rundzie.
Ten typ rozgrywki jest podobny do strefy wojny, lecz po nokaucie, zamiast wykrwawić się, uzdrawiasz się. Jedyną metodą na zabicie wrogiego gracza jest cios łaski, musisz więc podejść wystarczająco blisko, by zaatakować wręcz.
Aby wygrać, drużyna musi zdobyć określoną liczbę punktów, nim zrobią to przeciwnicy. Aby zdobyć punkty dla drużyny, w kręgu otaczającym broń musi stanąć co najmniej jeden gracz. Inaczej niż w trybie króla wzgórza, gracze mogą opuszczać pierścień po jego zajęciu i nadal zdobywać punkty. Pierścień zmieni położenie po przyznaniu maksymalnej liczby punktów. Drużyny mogą zdobywać punkty tylko jeśli „aktywują” pierścień lub „dezaktywują” go, gdy jest kontrolowany przez przeciwnika. Liczba zabójstw nie ma znaczenia.
Aby wygrać, drużyna musi zdobyć pojawiający się w kilku lokalizacjach pierścień. Im dłużej pozostaje on w posiadaniu danej strony, tym więcej punktów ona zdobywa. Inaczej niż w trybie aneksji, gracz musi być stale w pierścieniu, by drużyna zdobywała punkty. Jeśli użytkownik opuści pierścień, straci nad nim kontrolę. Rozgrywka skończy się, gdy któraś drużyna zdobędzie ustaloną liczbę punktów. Gracze mają nieograniczoną ilość odrodzeń. Nie ma zasad dotyczących egzekucji.
Rozgrywka 2 na 2 na małej przestrzeni. Tylko strzelby, brak odrodzeń, do 10 punktów.
Gdy jesteś gospodarzem prywatnej rozgrywki wieloosobowej, możesz:
– Ustalić ilość rund w grze.
– Dostosować czas „wykrwawiania się”. Ilość sekund, po których umiera znokautowany gracz. Inni gracze z twojej drużyny mogą cię przez ten czas uzdrawiać.
– Ustalić maksymalny czas trwania (w minutach) każdej rundy trybów gry, w których ma to zastosowanie.
– Włączyć lub wyłączyć obrażenia od drużyny, tzn. zdecydować, czy ataki twojej własnej drużyny mogą cię ranić.
– Zdecydować, czy idealne przeładowanie zapewnia premię do obrażeń.
– Ustalić, czy potężna broń odradza się po użyciu, czy po podniesieniu.
– Włączyć (jak w Gears of War 3) lub wyłączyć (jak w oryginalnej grze) samouzdrowienie.
– Ustalić czas między falami odrodzeń.
– Wybrać kolejność i typ map, na których toczy się gra.
– Wybrać, czy któraś potężna broń ma zostać zamieniona.

Pomoc techniczna Gears of War

www.gearsofwar.com/forums

Zasady użytkowania

Zapoznaj się z zasadami użytkowania na stronie www.xbox.com/legal/LiveTOU.

Xbox Live

Xbox Live to więcej gier, więcej rozrywki i więcej zabawy.

Połącz z Xbox Live

Aby móc korzystać z Xbox Live, podłącz swoją konsolę Xbox One to szerokopasmowego łącza internetowego i załóż konto Xbox Live. Więcej informacji na temat połączenia oraz dostępności usługi Xbox Live w twoim regionie znajdziesz pod adresem: www.xbox.com/live.

Aby uzyskać pomoc dotycząca Xbox Live lub konsoli Xbox One, odwiedź nas online pod adresem: www.xbox.com/support. Aby uzyskać pomoc od społeczności, odwiedź adres: www.xbox.com/support. Jesteśmy również dostępni na Twitterze @XboxSupport.

Aby uzyskać więcej informacji na temat Xbox Live, odwiedź stronę Xbox Live pod adresem: www.xbox.com/live.