Witamy w Farming Simulator. Ta instrukcja ma na celu pomóc ci postawić pierwsze kroki w świecie wielkich możliwości.

Zdobądź niezbędne informacje o zbiorach, zwierzętach, nawozach i maszynach.

Poradnik ten nie zawiera jednak wszystkich informacji; doświadczenie wciąż jest najlepszym nauczycielem w Farming Simulator.

Spróbuj!
Skok/Podłącz/Odłącz
Przełącz robotnika
Wejdź do pojazdu/Opuść pojazd
Ekran sklepu
Bieg
Zatankuj lub napełnij maszynę
+Funkcje zaawansowane
Hamulec/Wsteczny
Przyspiesz
Kieruj/Steruj
(Wciśnij) Menu statystyk
Patrzenie
(Wciśnij) Przełącz widok
(Góra & Dół) Skalowanie widoku
(Lewo & Prawo) Zmień pojazd
Wybierz dołączone narzędzi
Menu pauzy
Menu Xbox Home

To główna część gry. Zarządzasz własną farmą i możesz ją rozwijać w dowolny sposób.

Na początku gry możesz wejść w obracające się znaki zapytania, by uzyskać informacje o rozgrywce związane z twoim aktualnym położeniem. Możesz także skorzystać z budek telefonicznych, by otrzymać kolejne wskazówki.

Na twojej farmie znajduje się kilka silosów, w których możesz tymczasowo przechowywać swoje zbiory.

Każdy silos jest oznaczony symbolem ziarna, które przechowuje. Aby przechować zbiory w silosie, musisz wyładować wypełnioną wywrotkę do dołu znajdującego się koło silosu. Gdy przyczepa znajdzie się w odpowiedniej pozycji, pojawi się zielona ikona informująca, że można wyładować wywrotkę.

Aby załadować wywrotkę, musisz podjechać nią pod silos z danym typem ziarna. Rura otworzy się automatycznie, gdy tylko prawidłowo się ustawisz.

Ziemniaki i buraki cukrowe są w osobnym budynku, który mieści się obok silosów. Za budynkiem znajdują się dwa pasy transmisyjne, które umożliwiają wypełnienie przyczep.

Aby pracować na polu, najpierw musisz je kupić. Każde pole, które nie należy do ciebie, posiada obracający się na środku symbol zakupu. Jeżeli go aktywujesz, pojawią się informacje o polu (powierzchnia i cena) i otrzymasz możliwość kupna.

Symbol zakupu każdego pola znajduje się w tym samym miejscu, w którym widnieje jego numer na mapie w komputerze przenośnym. Pola, które należą do ciebie, są oznaczone zielonymi cyframi na mapie.

Możesz zatrudnić pracownika, który pomoże ci w pracy na polu. Będzie ci pomagał przy specyfi cznych zadaniach – na przykład przy zbiorach.

Wciskając możesz mu kazać pracować lub zatrzymać się – tak często, jak tylko chcesz. Pamiętaj, że za pracę trzeba płacić, więc za każdym razem, gdy zatrudnisz pracownika, będzie cię to kosztować.

Aby zarobić pieniądze, musisz dostarczyć zbiory do jednego z punktów sprzedaży. Są one oznaczone na mapie żółtymi i zielonymi symbolami wyładunku. Cena towaru różni się w zależności od częstotliwości jego sprzedaży i sprzedawanej ilości. Przykładowo, jeżeli nieustannie sprzedajesz rzepak, jego cena systematycznie będzie spadać aż do momentu, w którym stanie się on bardzo tani i nie będzie zapewniać ci niemal żadnych zysków. Z drugiej strony towary, których nie sprzedajesz przez dłuższy czas, staną się droższe.

Aby poznać ceny obowiązujące w każdym punkcie sprzedaży, sprawdź wartości podane w menu statystyk.

Stacje wyładowcze rywalizują ze sobą. Czasami niektóre z nich mogą zgłosić zwiększone zapotrzebowanie na jakiś towar. Rozpoczyna się wtedy okres dużego zapotrzebowania.

Stacja wyładowcza oferuje wówczas za pożądany towar znacznie wyższą cenę niż konkurenci. Gdy jedna ze stacji zgłosi duże zapotrzebowanie na dany towar, otrzymasz powiadomienie. Wszystkie aktualne zapotrzebowania można sprawdzić w menu statystyk.

Spośród czterech rodzajów ziarna (pszenica, rzepak, jęczmień, kukurydza) możesz wybrać, które chcesz zasiać.

W każdym razie, powinieneś siać tylko tyle, ile możesz zebrać, gdyż wszystko, co nie zostanie zebrane, zgnije. Aby zbierać kukurydzę, musisz posiadać specjalne ostrze do kombajnu, które można kupić w sklepie.

Gdy kupisz zwierzęta, zyskasz kolejne źródło przychodu: krowy dają mleko, owce wełnę, a kury znoszą jaja. W twoim interesie jest uzyskanie za nie najwyższej ceny.

Na mapie można znaleźć kilka punktów udostępniających listę misji do wykonania. Każda udana misja oznacza dodatkowy zarobek. W zależności od rodzaju misji potrzebne są różne narzędzia:

Misje związane z transportem polegają na transporcie określonych produktów na palecie w określone miejsce. Do ich wykonania niezbędny jest ładowacz czołowy i widły paletowe.

Misje związane z koszeniem wymagają skoszenia określonego (ogrodzonego) terenu. Potrzebny jest traktor i kosiarka.

Misje związane z dostawą polegają na dostawie wymaganej ilości określonego produktu we wskazane miejsce. Potrzebny jest ciągnik, przyczepa i wymagany rodzaj rośliny. Warto pamiętać, że nie trzeba dostarczyć wszystkich produktów w jednym transporcie.

Jeżeli zaakceptujesz misję, wskaźnik zacznie migać i dzięki temu zobaczysz, dokąd musisz się udać.

Jeżeli nie jesteś w stanie ukończyć rozpoczętej misji, możesz manualnie z niej zrezygnować w punkcie z misjami. Za nieudane misje nie ma żadnych kar. Nowe misje pojawiają się w regularnych odstępach czasu. Czas można regulować w ustawieniach w menu pauzy.

Jeśli udasz się do bankomatu i aktywujesz obracający się symbol pieniądza, otrzymasz informacje na temat swojej bieżącej sytuacji finansowej.

Na ekranie finansów wyświetla się informacja o twoim dochodzie oraz wydatkach z bieżącego dnia i dwóch poprzednich. Widnieje tam również wiadomość o pożyczce bankowej.

Jeśli nagle potrzebujesz więcej pieniędzy, możesz pożyczyć z banku 5000 $ lub wielokrotność tej sumy. Na koniec każdego dnia musisz jednak zapłacić odsetki.

W grze Farming Simulator 15, na zachód od twojego gospodarstwa znajduje się sklep rolniczy, w którym możesz kupować pojazdy, sprzęt i zwierzęta.

Dostęp do sklepu jest możliwy w dowolnym momencie za pomocą przycisku . Odbiór towarów odbywa się na miejscu i w tym celu należy się tam udać.
Od czasu do czasu sklep oferuje tymczasowe wyprzedaże konkretnego sprzętu. Otrzymasz wiadomość, by mieć gwarancję, że ich nie przegapisz.

Menu pauzy można otworzyć w dowolnym momencie za pomocą .

Dostępnych jest kilka zakładek:

- Informacje

- Sterowanie

- Ustawienia: tu można zmieniać opcje gry, takie jak skala czasowa, częstotliwość misji oraz wyświetlanie pomocy na mapach.

Za pomocą przycisku gracze mają dostęp do menu statystyki, które zapewnia kilka stron informacji dotyczących gry:


Przegląd
Na pierwszej stronie wyświetlona jest prognoza pogody i krótkie podsumowanie sytuacji finansowej.


Magazyn – Ceny

W tej części wyświetlone są wszystkie miejsca, w których możesz sprzedawać swoje produkty oraz ich ceny. Listę można przewijać za pomocą znajdujących się po bokach strzałek.


Wybór pojazdu

Ta mapa pokazuje umiejscowienie wszystkich posiadanych pojazdów oraz maszyn rolniczych. Można wybierać poszczególne maszyny i wsiadać do nich (o ile można nimi jeździć) albo przywrócić je do gospodarstwa.


Widoki mapy
Mapa pokazuje rozwój pól oraz zasiane produkty.


Zwierzęta

Ostatnia strona to podsumowanie dotyczące posiadanych zwierząt oraz wszystkiego, co dotychczas wyprodukowały.


Statystyki

Tu możesz przeglądać różne statystyki dotyczące aktualnej gry, takie jak obsiany teren lub liczba przygotowanych bel.


Aby skutecznie zarządzać polami i regularnie karmić zwierzęta, masz do swojej dyspozycji wiele różnych maszyn i narzędzi:



TRAKTOR
Z wielu narzędzi można korzystać wyłącznie wtedy, gdy są podłączone do traktora. Im większy i cięższy sprzęt, tym potężniejszy musi być traktor.


ŁADOWACZE CZOŁOWE
Ładowacze czołowe lub teleskopowe umożliwiają wykonywanie takich zadań jak transportowanie palet wełny czy ładowanie obornika do rozrzutników obornika.


PŁUGI
Zanim będzie można zasiać nasiona, trzeba będzie zaorać glebę pługiem. W sklepie dostępnych jest kilka pługów o różnych rozmiarach.


KULTYWATORY
Skorzystaj z kultywatora, aby spulchnić ziemię. Po spulchnieniu gleby możesz ją ponownie obsiać.


SIEWNIKI
Możesz siać różne nasiona, w zależności od modelu siewnika. Opis w sklepie udzieli ci szczegółowych informacji. Siewniki opróżniają się, gdy z nich korzystasz. Aby je napełnić, musisz podjechać do palet z nasionami, które znajdują się na twojej farmie i w centrum ogrodniczym.


OPRYSKIWACZE
Aby poprawić ewentualne zbiory, możesz nawozić rośliny za pomocą opryskiwaczy. Opryskiwacze opróżniają się, gdy z nich korzystasz. Możesz je napełnić w niebieskim zbiorniku z nawozem, który znajduje się na twojej farmie. Jeżeli posiadasz bydło, możesz użyć obornika, by nawozić swoje pola w bardziej organiczny sposób.


KOMBAJNY
Gdy ziarno dojrzeje, możesz wsiąść do kombajnu, podłączyć właściwą żniwiarkę i zebrać plony. By zbierać kukurydzę, musisz podłączyć odpowiednią przystawkę.


PRZYCZEPY
Po zapełnieniu zbiornika kombajnu możesz rozładować zbiory do wywrotki. Następnie możesz podjechać do przyczepy na jednej ze stacji rozładunkowych, aby otrzymać pieniądze za zbiory. Jeżeli nie chcesz od razu sprzedawać swoich zbiorów, możesz je przechować w silosach na farmie.


PRASA
Słoma, która gromadzi się podczas młócenia, może być sprasowana w bele. Dostępne są prasy dla kwadratowych i okrągłych bel.


AUTOMATYCZNY ŁADOWACZ DO BEL
Automatyczny ładowacz do bel znacznie ułatwia zbieranie i transportowanie kwadratowych beli. Następnie możesz je ułożyć w dowolnym miejscu.


KOSIARKI
Użyj kosiarki, aby kosić trawę. Trawę do koszenia można znaleźć praktycznie wszędzie, ale możesz też tworzyć własne pola trawy.


PRZETRZĄSACZ
Aby przyspieszyć proces suszenia skoszonej trawy, możesz skorzystać z przetrząsacza.


ZGRABIARKA
Zgrabiarka zagrabia skoszoną trawę, przez co łatwiej ją zebrać za pomocą przyczepy amozbierającej lub prasy.


PRZYCZEPA SAMOZBIERAJĄCA
Podłącz przyczepę do traktora, włącz ją, a następnie przejedź po skoszonej trawie, aby ją załadować. Możesz nakarmić swoje zwierzęta sianem lub wyrzucić je na jeden z zielonych stosów.


ZIEMNIAKI
Aby posadzić ziemniaki, musisz posiadać odpowiednie maszyny. Na początek potrzebujesz sadzarki do ziemniaków, takiej jak GL 420 fi rmy Grimme. Aby napełnić maszynę ziemniakami, możesz podstawić ją pod pas transmisyjny na farmie lub wrzucać ziemniaki ręcznie za pomocą ładowacza czołowego i łopaty. Możesz także napełnić sadzarkę przy paletach z nasionami, ale to kosztuje pieniądze.


Aby zebrać ziemniaki, będzie ci potrzebny kombajn do ziemniaków TECTRON 415 fi rmy Grimme. Ta potężna maszyna błyskawicznie wybierze wszystkie ziemniaki. Następnie możesz rozładować je do przyczepy, umieszczając ją przy kombajnie.


BURAKI CUKROWE
Podobnie jak w przypadku ziemniaków, potrzebujesz specjalnych maszyn, aby sadzić i zbierać buraki cukrowe. Aby je zasadzić, skorzystaj z sadzarki Väderstad’s Tempo F8. Nasiona buraków cukrowych są dostępne przy paletach z nasionami na twojej farmie, w sklepie z produktami rolniczymi oraz w centrum ogrodniczym.



Aby zebrać buraki cukrowe, skorzystaj z kombajnu do buraków cukrowych MAXTRON 620 fi rmy Grimme. Ta maszyna działa podobnie do kombajnu do ziemniaków.

Poza maszynami i narzędziami w sklepie możesz także kupić zwierzęta. Jeżeli kupisz krowy, zostaną automatycznie przetransportowane na twoje pastwisko.



PRODUKCJA MLEKA
Krowy dają mleko tylko wtedy, gdy są nakarmione. Możesz je nakarmić sianem, skoszoną kukurydzą lub słomą. Jeżeli dobrze je nakarmisz, będą dawać więcej mleka. Jeżeli nie nakarmisz ich odpowiednio, ilość mleka będzie mniejsza o połowę. Menu statystyki w komputerze przenośnym dają informacje na temat poziomu napełnienia koryta (siano) i silosu (kukurydza).


Maszyna dojąca na pastwisku zapewnia automatyzację procesu dojenia. Krowy same poddają się procesowi, gdy są gotowe dać mleko.


Maszyna dojąca na pastwisku zapewnia automatyzację procesu dojenia. Krowy same poddają się procesowi, gdy są gotowe dać mleko.


WÓZ ASENIZACYJNY
Poza mlekiem twoje krowy dają także płynny obornik, który jest przechowywany w niebieskim zbiorniku koło pastwiska. Możesz napełnić nim wóz asenizacyjny i rozrzucić go na polach jako organiczny nawóz. Możesz go także napełnić w biogazowni.


ROZRZUTNIK OBORNIKA
Dzięki tej przyczepie możesz rozrzucić obornik po polu. Skorzystaj z ładowacza czołowego, aby zebrać obornik z gnojowiska obok pastwiska dla krów i załadować go do rozrzutnika.


SIECZKARNIA
Jak wspomnieliśmy wcześniej, możesz karmić swoje krowy nie tylko trawą, ale też kukurydzą. Kiszonka kukurydziana powstaje dzięki sieczkarni Krone.

Ponieważ sieczkarnia nie posiada zbiornika, musisz bezpośrednio podłączyć do niej przyczepę lub zatrudnić robotnika, który będzie jechał przyczepą koło sieczkarni. Wyładuj kiszonkę do silosu koło pastwiska dla krów lub do jednego z silosów przy biogazowni.


PASZOWÓZ
Podając krowom paszę TMR z paszowozu, możesz zwiększyć ilość produkowanego przez nie mleka. Paszowozy umożliwiają tworzenie zbilansowanej mieszanki pasz ze składników takich jak siano, słoma i kiszonka.

Jeżeli masz podłączony paszowóz (albo korzystasz z modelu samobieżnego), w lewym górnym rogu ekranu wyświetlą się paski informujące o bieżących proporcjach składników paszy. Aby uzyskać idealną mieszankę, wszystkie paski muszą znajdować się w określonym zakresie oznaczonym strzałkami. Paszowóz możesz napełnić za pomocą ładowacza czołowego i łopaty lub przy użyciu ładowacza kołowego.


OWCE
Podobnie jak w przypadku krów, wszystkie kupione owce są automatycznie dostarczane na pastwisko. Owce to jedyne zwierzęta, które dają wełnę. Im więcej ich masz i im bardziej są szczęśliwe, tym więcej dadzą wełny dobrej jakości.

Obok pastwiska owiec znajduje się miejsce, gdzie regularnie pojawiają się palety z wełną. Możesz skorzystać z ładowacza czołowego, by przetransportować je do przędzalni, gdzie zostaną sprzedane.


KURY
To, ile jaj zbierzesz, zależy od liczby kur oraz od tego, czy są one szczęśliwe. Odwiedź kurnik i zbierz wszystkie jaja, które znajdziesz. Jaja można sprzedać w wiosce lub w sklepie z produktami rolniczymi.

Nowym elementem gry Farming Simulator 15 jest możliwość prowadzenia prac leśnych, czyli ścinania i sadzenia drzew. Masz dostęp do następującego sprzętu:



PIŁY
Użycie piły to tani sposób wycinania drzew.


SIEWNIK DRZEW
Za pomocą siewnika można zasiać kilka rodzajów drzew. Aby napełnić siewnik, musisz kupić palety z sadzonkami w centrum ogrodniczym. Podjedź siewnikiem do palety i napełnij maszynę.

Drzewa można również sadzić bezpośrednio, kupując je w sklepie. Jest to jednak droższe rozwiązanie.


KOMBAJN
Kombajn umożliwia ścięcie drzewa i usunięcie jego gałęzi. Uzyskane w ten sposób drzewo można sprzedać albo przerobić na wióry.


CIĄGNIK ZRYWKOWY
Za pomocą dźwigu umieszczonego na ciągniku możesz umieścić pnie na przyczepie i przetransportować je w dowolne miejsce.


ROZDRABNIACZ DREWNA
Ta maszyna rozbija drewno na wióry, które możesz sprzedać w bioelektrowni.


KARCZOWNIK DO PNI
Po wyciętych drzewach pozostają pnie, które można usunąć za pomocą karczownika.

Farming Simulator 15 umożliwia wspólne zarządzanie gospodarstwem przez Internet razem z kilkoma innymi graczami.

Wybierz opcję Gra wieloosobowa w głównym menu, aby rozpocząć grę wieloosobową albo dołączyć do już istniejącej gry.



NOTATKA
Słabe połączenie z Internetem lub sieć domowa o ustawieniu “strict NAT” mogą negatywnie wpłynąć na twoją rozgrywkę. Praktyczne porady na temat ustawień sieciowych można znaleźć na stronie : support.xbox.com/xbox-one/networking/network-settings

DOŁĄCZANIE DO GRY
Wybierz tę opcję, aby dołączyć do istniejącej gry. Pojawi się lista aktualnie dostępnych gier do wyboru. Jeżeli w grze wykorzystywana jest zawartość do pobrania, musisz również ją zainstalować. Informacje dotyczące dodatkowej zawartości znajdują się w szczegółach gry.

TWORZENIE GRY
W tym miejscu możesz stworzyć własną grę, do której mogą dołączyć inni gracze. Podobnie jak w przypadku gry z trybu kariery najpierw należy wybrać zapis, poziom trudności oraz mapę. Na kolejnym ekranie do wyboru są dodatkowe ustawienia, takie jak maksymalna liczba graczy i wykorzystywana zawartość do pobrania. Możesz również utworzyć grę wieloosobową, korzystając z zapisanej gry w trybie kariery. Po zapisaniu gry w trybie wieloosobowym postępy zostaną zaliczone do zapisu gry z kariery.

OPCJE GRY WIELOOSOBOWEJ
W menu pauzy host ma dostęp do wielu opcji gry wieloosobowej. Możesz zezwolić graczom na posiadanie oddzielnego konta, sprzedawanie pojazdów, zerowanie pozycji pojazdów, zatrudnianie asystentów, tworzenie nowych pól i zarządzanie niektórymi misjami.

ZAPRASZANIE ZNAJOMYCH
Jeżeli jesteś hostem lub klientem, możesz zaprosić znajomego za pośrednictwem menu pauzy.

CHAT
Jeżeli posiadasz mikrofon, możesz komunikować się za jego pośrednictwem z innymi graczami zalogowanymi w grze. Mikrofon gracza można wyciszyć za pomocą menu statystyki.

TRANSFER PIENIĘDZY
W grze wieloosobowej każdy gracz posiada własne konto. Możliwe jest jednak przelewanie środków pomiędzy kontami. Wystarczy zaznaczyć gracza i wybrać kwotę do przelania.

USUNIĘCIE Z GRY
Jedyną osobą, która może usunąć gracza z gry, jest host. Aby to zrobić, host musi skorzystać z menu pauzy i przejść do listy graczy.

Jeżeli pozostawisz niektóre dojrzałe zboża zbyt długo na polu, uschną. Siej tylko tyle, ile możesz zebrać.


Za wszystkie maszyny i narzędzia trzeba wnosić stałą opłatę, której wysokość możesz sprawdzić w swoich fi nansach. Im mniej maszyn posiadasz, tym mniej za nie płacisz.


Twoje silosy mogą być wypełnione ziarnem, w zależności od wybranego poziomu trudności. Sprzedaj je, by poprawić swoją sytuację fi nansową na początku gry.


Dobrze jest zaparkować masz yny w ważnych miejscach (np. pastwisko dla krów czy sklep z maszynami). Dzięki temu możesz szybko się tam dostać, przełączając się między pojazdami.


Jeżeli ceny ziaren są niskie, możesz przechować je w silosach na farmie i poczekać kilka dni, aż się ustabilizują.



Oto kilka porad, które ułatwią ci start w Farming Simulator.

Hagenstedt to idealna mapa na początek. Po rozpoczęciu gry zostaniesz oprowadzony po mapie i zapoznasz się z różnymi miejscami oraz narzędziami.


Więcej informacji o Farming Simulator możesz uzyskać, udając się do budek telefonicznych lub sprawdzając samouczki z menu głównego.


Na początku swojej kariery otrzymasz pole gotowe do zbioru tuż koło farmy. Możesz je skosić, a następnie umieścić pszenicę w najbliższej przyczepie, by następnie sprzedać ją w mieście.


Możesz zatrudnić robotnika, który będzie kosił pole za ciebie, ale to kosztuje.


Możesz także przechowywać zbiory w silosie koło farmy, by sprzedać je, gdy ceny będą wyższe.


Po zakończeniu zbiorów użyj kultywatora, aby spulchnić glebę i zasiać nowe nasiona.


Na początku gry kupuj tylko niezbędne pojazdy. Utrzymanie ich kosztuje.


Misje to szybki sposób na zarobienie pieniędzy. Aby móc je wykonywać, nie zwlekaj z kupnem ładowacza czołowego, wideł paletowych oraz kosiarki.


Jeżeli na początku gry zdobędziesz ule i kury, będziesz miał stały przychód pieniędzy przy niewielkim koszcie utrzymania.


Z drugiej strony odczekaj trochę, zanim kupisz zwierzęta (krowy i owce), gdyż wyposażenie niezbędne do ich utrzymania jest drogie.


Jeżeli napotkasz problemy podczas instalacji i gry w Farming Simulator 15, skontaktuj się z aszym działem pomocy technicznej, wysyłając e-mail lub dzwoniąc (usługa francuska/angielska):

Email : support@focus-home.com


Phone : +33 (0)1.85.76.15.85 (od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-13:00 czasu polskiego)


Prosimy o podanie pracownikom działu jak największej ilości informacji dotyczących rodzaju napotkanego problemu i okoliczności, w jakich on wystąpił.

Słabe połączenie z Internetem lub sieć domowa o ustawieniu “strict NAT” mogą negatywnie wpłynąć na twoją rozgrywkę. Praktyczne porady na temat ustawień sieciowych można znaleźć na stronie : support.xbox.com/xbox-one/networking/network-settings

W przypadku wystąpienia problemów z grą sieciową odwiedź stronę stanu usługi Xbox Live : support.xbox.com/xbox-live-status